Squash, dünyaca ünlü Amerikan iş dergisi For" />

Squash en sağlıklı spor - Forbes dergisi 2011

(18.05.2012)

Squash, dünyaca ünlü Amerikan iş dergisi Forbes tarafından, en sağlıklı spor olarak açıklandı. Sağlık ve fitness'ı ayrı kategori-lerde değerlendiren dergi, 10 en sağlıklı sporu sıraladığı bir liste yayınladı.

Değişik spor dalları arasında değerlendir-me; fitness uzmanları, koçlar, kişisel eğit-menler ve egzersiz fizyolojisi uzmanların-dan oluşturulan bir ekip arasından yapılan konsultasyonlar sonucunda gerçekleştiril-di. Sıralama 5 temel veri ile sakatlanma riski değerlendirilerek puanlama sonucu oluşturuldu.

Kalori yakma oranları, ''Amerikan Spor Hekimliği Koleji'' tarafından açıklanan veriler baz alınarak değerlendirildi ve tüm bu değerlendirmeler sonrasında Squash topladığı 22.5 puanla 1. oldu.

Squash'ın Topladığı Puanlar;

1 Kardiyorespiratorik dayanıklılık 4.5

2 Kas gücü 3

3 Kas dayanıklılığı 5

4 Esneklik 3

5 Kalorı/30 dk.(507) 5

6 Sakatlanma riski 2

Toplam 22.5


Ve işte en sağlıklı 10 spor;

1 -Squash

2 -Kürek

3 -Kaya tırmanışı

4 -Yüzme

5 -Cross country kayak

6 -Basketbol

7 -Bisiklet

8 -Koşu

9 -Modern pentatlon

10 -Boks

Forbes tarafından yapılan açıklamada Wall Street'in en çok tercih edilen sporu olan Squash'ın, kort içinde geçirilen 30 dk. etkileyici bir kardiyo egzersizi imkanı tanıdığı, uzayan rallilerin ve neredeyse sürekli koşmanın alt vücut kaslarında dayanıklılığı ve gücü arttırdığı, hamleler ve dönüşler ile sırt ve karın bölgesinde esnekliğin geliştiği vurgulanarak, oyuna yeni başlayanlar için dayanılması zor olan bu aktivitenin bir süre sonra muhteşem ve vazgeçilmez bir hal aldığı belirtilmiş.

Çeviren: Vet. Hek. Op. Dr. Ateş Barut